Trądzik jest bardzo powszechnym problemem i coraz częsciej dotyczy osób dorosłych. Poniższy artykuł ukazuje najczęstsze przyczyny trądziku.

  • Dysbioza jelitowa: kiedy w twoich jelitach panuje nieodpowiednie środowisko, objawia się to na skórze. Dlatego, jeśli masz problem z trądzikiem, warto wziąć pod uwagę stan swoich jelit. ⁠
  • Alergie pokarmowe: jedynym pokarmem, w przypadku, którego badania naukowe potwierdzają związek z trądzikiem, jest nabiał. W związku z tym warto wyeliminować go na pewien okres ze swojej diety (6-8 tygodni). Po czasie eliminacji można włączyć go jako dodatek w jednym posiłku raz na 3-4 dni.⁠ Wskazane jest także, aby ⁠pszenice i jej pochodne zamienić na kaszę gryczaną, jaglaną, komosę ryżową, ryż.
  • Brak równowagi hormonalnej: nadmierna produkcja androgenów (w niektórych przypadkach PCOS) może prowadzić do nadmiernej produkcji sebum i powstawania trądziku. Warto zatem wykonać badania poziomu androstendionu, DHEA-S, wolnego testosteronu i DHT (najsilniejszy androgen! Często wolny testosteron jest ok, a dopiero wynik DHT pokazuje problem z nadmiarem androgenów!). Jeżeli mowa o hormonach warto również oznaczyć poziom: estradiolu, 17(OH) progesteronu, LH, FSH i prolaktyny.
  • Stres: Przyczyny trądziku do których należy chroniczny stres, są niezwykle istotne, ale i często bagatelizowane. Jeśli poziom stresu jest wysoki, może to powodować wzrost poziomu kortyzolu i nadmierną produkcję sebum oraz stan zapalny.
  • Przeciążona wątroba: Twoja wątroba jest głównym organem odtruwającym organizm, często wspomaganie wątroby może pomóc zmniejszyć trądzik.
  • Brak snu: jeśli nie dbasz o higienę snu, może to być stresorem dla Twojego organizmu i przyczyniać się do stanu zapalnego.
  • Niedobory składników odżywczych: niektóre niedobory mogą odgrywać rolę w nasileniu trądziku, szczególnie ważne są witamina D3, cynk, witamina A, witamina E i kwasy omega-3. Warto również rozważyć podaż probiotyków i włączenie oleju z wiesiołka do diety.⁠
  • Odwodnienie: Staraj się pić min. 1,5 l wody dziennie.
  • Brak równowagi poziomu cukru we krwi: często insulinooporność jest powodem powstawania trądziku (insulina stymuluje jajniki do produkcji androgenów). Istotna w walce z trądzikiem będzie zatem dieta z niskim indeksem glikemicznym.⁠

The epidemiology of acne vulgaris in late adolescence