Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i dobrego samopoczucia niezbędna jest konwersja T4 do T3.
W poście na temat procentowego obliczania hormonów tarczycy wspominałam, że aktywną postacią hormonu tarczycy jest T3, a T4 jest formą nieaktywną. Warto przypomnieć, że składnikiem leków stosowanych w niedoczynności tarczycy jest T4, czyli nieaktywna tyroksyna, dlatego przy złej konwersji zwiększanie dawki leku nie pomoże, zatem koniecznie warto o nią zadbać.
Jeśli konwersja T4 do T3 jest słaba, mogą wystąpić niektóre typowe objawy niedoczynności tarczycy, takie jak zmęczenie, depresja, wrażliwość na niskie temperatury, trudności z koncentracją i inne.
Należy pamiętać, że słaba konwersja może wystąpić, nawet jeśli poziom TSH wydaje się być w normie. Dlatego odsyłam do posta o tym jak procentowo obliczyć poziom T4 i T3. Jak procentowo obliczyć hormony tarczycy?
Wynik T3 powinien mieścić się w przedziale od 50-90%.
Konwersja to odłączanie 1 atomu jodu od T4, co daje aktywny hormon T3, który jest wykorzystywany w komórkach docelowych.
Około 40% T4 podlega konwersji do T3, kolejnych 40% podlega zamianie w RT3, czyli odwróconą trójjodotyroninę (reverse T3), która nie wykazuje działania na nasze komórki.
Tylko w 20% T3 produkowane jest przez tarczycę, pozostałe 80% uzyskujemy przez konwersję głównie w wątrobie, ale także w jelitach czy nerkach.
Do procesu konwersji potrzebna jest także odpowiednia ilość cynku, selenu, witaminy d, żelaza, miedzi, witaminy b12 i kwasu foliowego. Poza wymienionymi oczywiście sprawnie funkcjonująca wątroba, jelita i nerki.
Dodatkowo istotnie zaburza cały proces nadmiar stresu oraz źle skomponowana dieta, dlatego czasem warto zadbać o odpowiednią dietę i styl życia, aby wyniki znacząco się poprawiły.
Najważniejsze aspekty, które powodują problemy z konwersją hormonów tarczycy przedstawiam poniżej.
Stres
W czasie chronicznego stresu Twój organizm uwalnia większe ilości hormonu stresu zwanego kortyzolem. Gdy organizm koncentruje się na uwalnianiu kortyzolu, nie wkłada wysiłku w przekształcenie T4 w T3. Zamiast tego przekierowuje T4 do innego hormonu zwanego odwrotnym T3(RT3), któy nie wykazuje działania na komórki.
Upośledzona czynność wątroby
Proces konwersji T4 do T3 zachodzi szczególnie w wątrobie, dlatego upośledzona czynność wątroby może negatywnie wpływać na konwersję. Obecnie jesteśmy narażeni na duże ilości toksyn, przez co możemy mieć problem z odpowiednią detoksykacją, nawet jeśli wydaje się, że enzymy wątrobowe mieszczą się w granicach normy. Warto naturalnie wspomóc pracę wątroby. Dobrym wyborem będzie włączenie do diety ostropestu plamistego.
Dysbioza jelit
Twoje jelita to kolejna lokalizacja, w której zachodzi konwersja T4 na T3.
Zaburzenie równowagi bakterii jelitowych w dysbiozie, nieswoiste zapalenie jelit lub nieszczelne jelita mogą zmniejszać zdolność organizmu do przekształcania T4 w aktywny hormon T3.
Diety Niskokaloryczne
Diety niskokaloryczne mogą uszkadzać czynność tarczycy i mogą zmniejszać stężenie T3 nawet o 50 %.
Gdy poważnie ograniczysz ilość kalorii, Twój organizm przekieruje hormon tarczycy (T4) do odwrotnej wersji T3, co spowoduje spadek metabolizmu. Jest to mechanizm ochronny, który przedłuży Twoje przeżycie w czasach głodu i ograniczeń żywieniowych.
Co zrobić, żeby poprawić konwersję T4 do T3?

Aby konwersja T4 do T3 przebiegała prawidłowo niezbędne są substraty.
Niedobór niektórych składników w diecie może znacząco utrudnić ten proces.
Największe znaczenie w całym procesie odgrywają:
SELEN

Selen bierze udział zarówno w syntezie jak i konwersji hormonów tarczycy. Ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, hamuje wytwarzanie przeciwciał tarczycowych.
Selen znajdziemy w orzechach brazylijskich, jajach, rybach, mięsie. Jeśli przyjmujesz suplementy selenu, pamiętaj, że nie należy ich zażywać razem z cynkiem.
CYNK
Cynk to kolejny niezbędny substrat, który oprócz tego, że bierze udział w konwersji działa także przeciwzapalnie. Duże ilości cynku znajdziemy w mięsie, ostrygach, pestkach dyni i szpinaku.
WITAMINA D

Ma właściwości immunomodelujące. Niedobory witaminy D są bardzo powszechne, szczególnie u osób z niedoczynnością tarczycy odnotowano zmniejszone wartości tej witaminy. Zwykle konieczna jest jej suplementacja, oczywiście po wcześniejszym zbadaniu jej stężenia we krwi. Przy hashimoto warto żeby jej poziom mieścił się w granicach 50–70 ng/ml.
ŻELAZO
Niedobór żelaza może być przyczyną nie tylko zaburzonej konwersji, ale także zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy. Spożywając wątróbkę, czerwone mięso, owoce morza, buraki, pestki dyni, natkę pietruszki, czy kaszę gryczaną możemy zwiększyć jego poziom. Pomocne może okazać się także picie soku z pokrzywy czy też włączenie laktoferyny. Należy pamiętać także, że witamina c zwiększa wchłanianie tego składnika mineralnego. Często jednak mimo prawidłowej diety problem może leżeć w złym wchłanianiu, dlatego tak ważne jest zadbanie o jelita.
KWAS FOLIOWY I WITAMINA B12
Niedobór tych witamin przyczynia się do powstania RT3 (odwróconego T3), który blokuje hormon T3. Główne ich żródło to mięso, ryby, jaja.
Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się na spożywanie suplementów diety, powinno odbywać się to pod okiem specjalisty po wykonaniu odpowiednich badań.
ZADBAJ O RELAKS

Nadmiar stresu źle wpływa na naszą odporność, trawienie i mikroflorę jelitową, a także układ hormonalny. Nie da się zupełnie wyeliminować stresu z naszego życia, jednak róbmy wszystko by go ograniczyć. Starajmy się prowadzić aktywny tryb życia, spędzać czas na świeżym powietrzu, wysypiać się oraz robić rzeczy, które sprawiają nam przyjemność.