Prawidłowa diagnostyka choroby hashimoto jest bardzo ważna. Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne, przewlekłe zapalenie tarczycy. Zwykle dotyka kobiety ze względu na charakterystyczną dla tej płci gospodarkę hormonalną.
Na pojawienie się choroby ma wpływ nieprawidłowo działający układ odpornościowy, który zaczyna atakować swoje własne tkanki. Indywidualne wprowadzenie zmian w stylu życia i sposobie odżywiania się może nie tylko poprawić komfort życia, ale także doprowadzić do remisji choroby.


Najczęściej występujące objawy to:

diagnostyka choroby hashimoto
  • nadmierna masa ciała,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • ciężkość po posiłkach, zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego,
  • wahania nastroju, problem z koncentracją czy
  • nietolerancja wysiłku fizycznego.

Wiele lat przed pojawieniem się pełnoobjawowej choroby mogą natomiast pojawić się:

– egzemy, trądzik,
– wypadanie włosów,
– choroba refleksowa, zaburzenia trawienia,
– stany lękowe, depresja, utrudniona koncentracja,
– chroniczne zmęczenie, bóle głowy,
– bezpłodność.

Przyczyna chorób autoimmunizacyjnych nie jest do końca poznana. Uważa się, że na jej wystąpienie mają wpływ predyspozycje genetyczne, rozszczelnienie bariery jelitowej oraz toksyny środowiskowe (m.in. plomby rtęciowe) i ciągły stres.

DIAGNOSTYKA CHOROBY HASHIMOTO

W diagnostyce choroby Hashimoto stosuje się obecnie badanie poziomu tyreotropiny (TSH) i wolnej tyroksyny (ft4). To właśnie TSH jest najczulszym i najwcześniejszym wskaźnikiem zaburzeń pracy tarczycy. Laboratoryjny zakres normy dla tego parametru to 0,2-0,4 do 4,0-4,5 mlU/l. Jednak według badań górna granica normy powinna wynosić 2,5mlU/l, dlatego dla osób z wartością wyższą powinien być to sygnał do dalszej diagnostyki. Co więcej w przypadku kobiet planujących ciążę wartość ta powinna wynosić 1,0-1,5mlU/l.
Inne ważne diagnostycznie parametry to przeciwciała anty-TPO oraz anty-TG. Mimo to, że charakteryzują się dobrą czułością i swoistością, mogą nie przekraczać normy co może mieć miejsce w początkowym okresie choroby lub u osób młodych. Oznacza to, że zawsze badaniem potwierdzającym powinno być badanie USG.


Często u osób chorych pojawiają się nieprawidłowości w morfologii. Zalicza się do niach podwyższone eozynofile, oraz monocyty), niskie stężenie ferrytyny, niedobór żelaza, kwasu foliowego i wit. B12, nieprawidłowe wartości cholesterolu i zła tolerancja glukozy.
Ze względu na fakt, że w patogenezie powstania choroby Hashimoto wymienia się nieszczelne jelito, diagnostykę warto poszerzyć o testy na nadwrażliwości pokarmowe w klasie IgG oraz stężenie zonuliny.

Podsumowując:


– Wartością TSH sugerującą subkliniczną niedoczynność tarczycy jest 2,5 mlU/l.
– U kobiet planujących ciąże ta wartość powinna wynosić 1,0-1,5 mlU/l.
– Przeciwciała anty-TPO są swoiste w 90% w przypadku choroby Hashimoto.
– Do potwierdzenia choroby powinno zawsze wykonywać się badanie USG.

Jeżeli interesuje Cię temat diety w tej chorobie zapraszam do kliknięcia w link poniżej 🙂

Dieta w hashimoto